Home / Diyarbakır Son Dakika Haberleri / Diyarbakırlı Beritan Madalyayı Kazandı

Diyarbakırlı Beritan Madalyayı Kazandı

Diyarbakır Son Dakika Haberleri – Keşfedilme hikayesinden bir film çıkar! Beritan, Dünya Bilek Güreşi Şampiyonası’ndan madalyasıyla döndü!

Diyarbakır’da kuyudan su çekerken keşfedilen 15 yaşındaki Beritan Akyol, Dünya Bilek Güreşi Şampiyonası’ndan bronz madalya ile döndü. Beritan Akyol yaptığı açıklamada, 6 ay boyunca çok sıkı bir biçimde dünya şampiyonasına hazırlandık. Bu süreçte köyde kuyudan su çekerek bileklerimi daha da kuvvetlendirdim, dedi.

4 sene önce kuyudan su çektiği sırada antrenör Mehmet Erk tarafından keşfedilen Beritan Akyol, Dünya Bilek Güreşi Şampiyonası’nda büyük bir zafere imza attı.

Kayapınar ilçesi kırsal Yukarı Karakuyu Mahallesi’nde yaşayan ve hayvancılıkla uğraşan ailesine destek olan Beritan Akyol’u yaklaşık 4 sene önce kuyudan su çektiği sırada gören antrenör Mehmet Erk keşfetti. Mehmet Erk’in yönlendirmesiyle bilek güreşiyle ilgilenmeye başlayan Akyol, kendi kategorisinde girdiği çeşitli müsabakalarda elde ettiği başarıların ardından 20-24 Mart 2020’de Eskişehir’de düzenlenen Türkiye Şampiyonası’nda ikincilik elde ederek milli takıma katıldı. Antalya Kemer’de de bu sene 13-24 Ekim tarihleri arasında düzenlenen Dünya Bilek Güreşi Şampiyonası’nda 15 yaş genç kızlar 55 kilogram sağ kolda üçüncülük elde eden Akyol, şampiyonadan madalyayla dönmenin sevincini yaşadı.

Beritan Akyol, yaptığı açıklamada; hayvancılıkla uğraşan ailesine yardım ettiğini ifade ederek kuyudan su çektiği sırada antrenörünün kendisini keşfettiğini anımsattı. Haftanın 4 günü salonda çalıştığını, köyde olduğu zamanlarda da kuyudan su çekerek bileğini ve kollarını kuvvetlendirdiğini aktaran Akyol, aile ve akrabalarıyla da bilek güreşi yaptığını söyledi. Bilek güreşinde erkekleri de yendiğini belirten Beritan Akyol, 6 ay boyunca çok sıkı bir biçimde dünya şampiyonasına hazırlandık. Bu süreçte köyde kuyudan su çekerek bileklerimi daha da kuvvetlendirdim. Spor salonunda da günde 3-4 saat çalışıyordum, dedi.

Beritan Akyol, hedefinin bir sonraki dünya şampiyonasında birincilik kürsüsüne çıkmak olduğunu vurgulayarak; Şehrimizi, ülkemizi ve ailemi gururlandırmak istiyorum. Bu sporu yalnızca erkekler değil kadınlar da yapabilir. Kadınların yapamayacağı hiçbir şey yoktur. Çevremdeki arkadaşlarıma, hangi konuda yetenekleri varsa onun üzerinde durup yoğun bir şekilde çalışarak başarabileceklerini, ben yaptıysam onların da yapabileceğini belirterek tavsiye veriyorum, dedi.

Antrenör Mehmet Erk ise köy ziyaretinde sporcusunun kuyudan su çektiğini gördüğü sırada serüvenlerinin başladığını anlattı. Ağabeyiyle görüştükten sonra Beritan’ı yarışmalara hazırladığını söyleyen Mehmet Erk, Teknik açıdan yaptığımız çalışmalar sayesinde dereceler kazandık. Dünya şampiyonasına sıkı bir şekilde hazırlandık. Bu sürede Beritan Akyol köy şartlarında çalışmalarına devam etti. 6 aylık çalışmayla dünya üçüncüsü oldu. Nice dünya şampiyonalarında birinci olacağımıza inancım tam. Beritan’la ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceğiz, şeklinde konuştu.

 

About iga

Check Also

Azranın Katili İntihar Etti

Diyarbakır Son Dakika Haberleri – Azra’nın katili tutuklu olduğu cezaevinde intihar etti! Azra’nın annesi, kızına …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.