Home / Diyarbakır Son Dakika Haberleri / Diyarbakırda Çevre Dostu Okul

Diyarbakırda Çevre Dostu Okul

Diyarbakır Son Dakika Haberleri – Diyarbakır’daki çevre dostu okul, kendi enerjisini üretecek! Detaylar haberin devamında…

Milli Eğitim Bakanlığının “Temel Eğitimde Çevre Dostu 1000 Okul” projesi kapsamında kurulmuş olan güneş enerjisi sistemi sayesinde, Diyarbakır Muazzez Beran Ortaokulu kendi enerjisini üretmeye başlayacak.

Vali Gökhan Aydıner Mesleki ve Teknik Lisesi Elektrik Elektronik Teknolojileri alanı öğretmenleri ve öğrencileri tarafından kurulumu gerçekleştirilen sistemin bakımını da yine öğrenciler gerçekleştirecek.

Sistemin faaliyete geçmesiyle yıllık ortalama enerji tüketimi 44 bin 165 kwh olan okulun, ortalama 48 bin 180 kwh enerji üretmesi amaçlanıyor.

Okulda güneş enerjisi sisteminin kurulmasıyla alakalı yürütülen çalışmaları inceleyen İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ali Akbaş, gazetecilere; güneş enerjisi santrallerinin kurulumlarının, kent genelinde altyapısı uygun olan okullara meslek liseleri tarafından gerçekleştirileceğini, periyodik bakımlarının da kurulumu gerçekleştirilen meslek liseleri tarafından yapılacağını ifade etti.

Senelerdir sanayide eksikliği dile getirilen nitelikli ara eleman sorununun da bu proje ile çözüme kavuşacağını belirten Akbaş; Vali Gökhan Aydıner Mesleki ve Teknik Lisesi Elektrik – Elektronik alanı öğretmenleri ve öğrencileri tarafından kurulumu gerçekleştirilen güneş enerjisi santrali, küresel enerji kriziyle beraber artan enerji ihtiyacının karşılanması hususunda yönelinen alanlardan biri. Şehrimizde önümüzdeki senelerde bu alanda nitelikli ara elemana ihtiyaç duyulacaktır. Burada uygulayarak öğrenen öğrencilerimiz söz konusu ihtiyacın karşılanmasında önemli bir rol oynayacaklardır, dedi.

Ali Akbaş, Bakanlık olarak en temel amaçlarının da bu olduğunu dile getirerek, meslek liseleri olarak ihtiyaç duyulan her alanda nitelikli personel yetiştirmeyi hedeflediklerini aktardı.

Bu çalışmalar ile en büyük kazancın bu okullardan mezun olan öğrencilerin alanlarında yetkin birer personel olarak iş hayatına erken bir şekilde başlaması olacağını ifade eden Ali Akbaş, projede yer alan öğrencilerin aynı zamanda ücret de kazandığını kaydetti.

İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ali Akbaş, kazanma ve kazandırma esaslı olan çalışmanın hem doğaya hem ülke ekonomisine hem de iş gücü piyasasına kazanım sağlayacağını belirtti.

Projede yer almış olan Vali Gökhan Aydıner Mesleki ve Teknik Lisesi öğrencilerinden Şevval Dağtaş, öğrendikleri bilgileri uygulamaya aktarmanın kendileri için çok önemli olduğunu belirterek, öğrenirken bir yandan da para kazandıklarını ifade etti.

About iga

Check Also

1 Buçuk Milyonla Kayıplara Karıştı

Diyarbakır Son Dakika Haberleri –  7 Ay Önce Başladığı İşte Güven Kazanıp 1 Buçuk Milyon …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.