Home / Diyarbakır Son Dakika Haberleri / Okula Gelir Getirecek Tarımsal Üretim

Okula Gelir Getirecek Tarımsal Üretim

Diyarbakır Son Dakika Haberleri – Diyarbakır’da okula gelir getirecek tarımsal üretimde hasat zamanı geldi!

Diyarbakır’da Sur Özel Eğitim Meslek Okulu’nda oluşturulan sera ve uygulama bahçesinde öğrencilerin ürettiği ürünlerin hasat zamanı geldi.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı, geçen yıl hizmete açılan Sur Özel Eğitim Meslek Okulunda görevli öğretmenler, “Birlikte Üretiyoruz” projesi kapsamında okulun içerisinde bir tarım atölyesi kurdu.

Kabak, patlıcan, domates, biber, salatalık, çilek gibi sebze ve meyvelerin yetiştirilmesinin yanı sıra çeşitli süs bitkilerinin tohumları da atölyede fideye dönüştürüldü. Bu fideler, okulun bahçesindeki 400 metrekarelik sera ile 9 bin metrekarelik uygulama bahçesine, 61 öğrencinin el emeğiyle geçtiğimiz mayıs ayında dikildi.

Öğrenciler, kendi emekleri olan ürünlerin hasadına başladı. Ürünlerin satışından elde edilecek olan gelir, okulda gerçekleştirilecek olan farklı projelerde kullanılacak.

Okul Müdürü Erkan Demirci, hafif düzeyde otizmli ve zihinsel engelli 61 öğrenciye eğitim öğretim hizmeti sunduklarını ifade etti.

Hayata geçirdikleri projeye bir tohumla başladıklarını, şimdi de hasat yaptıklarını kaydeden Erkan Demirci, öğrencilerin bu işi severek yaptığını anlattı.

Buradan elde edecekleri gelirle gelecek yılın eğitim faaliyetlerini planladıklarını ifade eden Demirci; Yaklaşık 15 bin liralık gelir elde edeceğimizi düşünüyoruz. Bu meblağ, her geçen yıl katlanarak artacak. Elimizdekilerle sınırlı kalmayacak, daha fazla fide üretilmesi için çalışacağız. Öğrencilerimizi eğitip rehabilite ederken, aynı zamanda onlara sunacağımız eğitim faaliyetleri için kaynak yaratmış olacağız. Öğrencilerimizin tarımsal faaliyetler yürütürken çok mutlu olduklarını gözlemliyorum, dedi.

Öğrencilerden 17 yaşındaki Şehmuz Topçuoğlu ise yetiştirdikleri sebzelerin hasadını yaptıkları için mutlu olduklarını ifade ederek; Okullarını çok sevdiklerini belirtti ve bu imkanı sunduğu için okul yönetimine teşekkür etti.

16 yaşındaki Esra Ulam da öğretmenlerinin kendileri için sağladığı imkanlardan duyduğu memnuniyeti belirterek, Bu okulda olduğu için çok mutlu olduğunu ifade etti.

About iga

Check Also

1 Buçuk Milyonla Kayıplara Karıştı

Diyarbakır Son Dakika Haberleri –  7 Ay Önce Başladığı İşte Güven Kazanıp 1 Buçuk Milyon …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.