Home / Diyarbakır Son Dakika Haberleri / Tescilli Karpuzun Hasadı Başladı

Tescilli Karpuzun Hasadı Başladı

Diyarbakır Son Dakika Haberleri – Diyarbakır’ın tescilli karpuzunun hasadı başladı! Detaylar haberin devamında…

Hasat için düzenlenen törene katılan Vali ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ali İhsan Su, Diyarbakır karpuzu yetiştiren 40 çiftçiye gübre ve ilaç desteğinde bulunduklarını belirterek; karpuzun, Diyarbakır’ın hem ülkeye hem de dünyaya tanıtılması için çok önemli bir ürün olduğunu, Diyarbakır karpuzunu tanıtırken, karpuzun da Diyarbakır’ı tanıtacağını ifade etti.
Diyarbakır’ın Bismil ilçesine bağlı kırsal Mirzabey Mahallesi’nde çiftçi Hamit ve İkram Atlı’nın tarlasında düzenlenen Karpuz Hasadı Tarla Günü’ne katılan Vali ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ali İhsan Su, yetiştirilen karpuzları inceledi. Kestiği bir karpuzu gazetecilere de ikram eden Vali Ali İhsan Su, daha sonra üreticilerle bir araya geldi. Vali Ali İhsan Su, kentin birçok önemli tarımsal ürüne sahip olduğunu, bunlardan en önemlilerinden birinin Diyarbakır karpuzu olduğunu söyledi. Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Su, tescilli karpuzun yıllara göre ağırlığının 45 ile 56 kilogram arasında değiştiğini belirterek; Diyarbakır genelinde yaklaşık 30 bin dekarda karpuz üretildiğini, bundan da yaklaşık 121 ton karpuz elde ettiklerini ifade ederken, sembolik bir değeri olan ve ata tohumundan üretilen Diyarbakır karpuzunun, üreticiler için önemli bir gelir kaynağı olduğunu ve Diyarbakır karpuzunun devamlılığını sağlamak için çalıştıklarını vurguladı.
Vali Ali İhsan Su, Büyükşehir Belediyesi olarak geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da üreticilere destek sağladıklarını anlatarak; Diyarbakır karpuzu üreten 40 çiftçiye ilaç ve gübre desteğinde bulunulduğunu da belirtti.
Bismil Kaymakamı Enver Hakan Zengince’nin, Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar’ın, kurumların temsilcilerinin ve çiftçilerin katıldığı etkinlikte, katılım gösterenlere peynir ve karpuz ikramında bulunuldu.

About iga

Check Also

1 Buçuk Milyonla Kayıplara Karıştı

Diyarbakır Son Dakika Haberleri –  7 Ay Önce Başladığı İşte Güven Kazanıp 1 Buçuk Milyon …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.