Home / Diyarbakır Son Dakika Haberleri / Surların Restorasyonunda Altıncı Etap

Surların Restorasyonunda Altıncı Etap

Diyarbakır Son Dakika Haberleri – Diyarbakır surlarının restorasyonunda 6’ncı etap çalışmaları başladı! Detaylar haberin devamında…

Diyarbakır surlarının restorasyonunda altıncı etap çalışmaları başladı!

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin “Surlar’da Diriliş Başlıyor” konseptiyle sürdürdüğü çalışmalarda 39-40 numaralı burçların restore edileceği 6’ncı etap restorasyonu başladı.
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Diyarbakır Surları’nı gelecek nesillere taşımak amacıyla başlattığı restorasyon çalışmaları devam ediyor. Çalışmalar kapsamında birinci etap restorasyon çalışmaları kapsamında tehlike arz eden kısımlarına müdahale edilmiş olan Urfa Kapı’nın yanında yer alan 21 ve 22 numaralı burçların esaslı onarımı yapılacak. Birinci etap çalışmalarında restore edilmiş olan Yedi Kardeş ve Nur burçlarının üst katlarına erişimi sağlayacak seğirdim yolları ile beraber 39-40 numaralı burçlar restore edilecek ve ara sur duvarları onarılacak.

37 ADET BURÇ RESTORE EDİLİYOR

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı tarafından 2020 yılında “Surlarda Diriliş Başlıyor” konseptiyle başlatılan restorasyon çalışmaları kapsamında; birinci etapta Urfa Kapı’yı koruyan 2 burç, Ben u Sen Burcu (Ulu Beden), Yedi Kardeş Burcu, Nur Burcu ve Selçuklu Burcu gibi en bilindik ve en nitelikli burçlar dahil olmak üzere toplam 6 burç ve onları birbirine bağlayan sur duvarlarının restorasyon çalışmaları tamamlanırken, çevre düzenleme çalışmalarının ise devam ettiği belirtildi. İkinci etapta yer alan toplam 13 burcun restorasyonu, Amida Höyük çevresine istinat duvarı, hafriyat ve çevre düzenleme çalışmaları tamamlandı.
Hattat Hamid Aytaç Müzesi olarak işlev kazandırılacak olan Dağkapı Burcu ile Tek Beden ve 7,8 numaralı burçların yer aldığı 3’üncü etap çalışmalarının yüzde 80’i tamamlandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, dördüncü etap restorasyon çalışmaları kapsamında 75 ve 76 numaralı burçları için de ihale gerçekleştirdi. Beşinci etapta ise İçkale surlarından başlayarak 950 metre, Dicle Vadisi’ne bakan ve surların en çok tahrip olmuş kısmın restorasyon ediliyor.

About iga

Check Also

1 Buçuk Milyonla Kayıplara Karıştı

Diyarbakır Son Dakika Haberleri –  7 Ay Önce Başladığı İşte Güven Kazanıp 1 Buçuk Milyon …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.