Home / Diyarbakır Son Dakika Haberleri / Diyarbakır Yaşam Haberleri

Diyarbakır Yaşam Haberleri

Diyarbakır Yaşam Haberleri – Güneydoğu’da kavurucu sıcaktan bunalanlar Sinek Çayı ve Kanyonu’nda serinlemeye çalışıyorlar!

Diyarbakır’ın Çermik ilçesindeki Sinek Çayı ve Kanyonu, bunaltıcı sıcaklarda serinlemek isteyen vatandaşları ağırlıyor.

Kaplıcaları, Sinek Çayı ve Kanyonu, efsanelere konu olan ve peribacalarını hatırlatan Gelincik Dağı, Yabanardı ve Şeyhandede şelaleleri ile dikkati çeken Çermik, bölge illerinden gelerek sıcak havada serinlemek isteyenler kadar yaz aylarını memleketlerinde geçiren gurbetçilerin de gözdesi oldu.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde sıcaklığın 40 dereceyi geçtiği illerde yaşayan ve “serin” rota arayışında olanların tercih ettiği Sinek Çayı ve Kanyonu, serinlerken doğayla da baş başa kalmak isteyen ziyaretçilere ev sahipliği yapıyor.

Çermik Kaymakamı Ramazan Polat, ilçenin sıcak yaz mevsiminde yoğun misafir ağırladığını söyledi.

Sıcaklardan bunalanları Çermik ilçesindeki Sinek Çayı ile Yabanardı ve Şeyhandede şelalelerine davet ettiklerini belirten Polat, Mezopotamya’nın “altın üçgeni” olarak adlandırılan turizm güzergahında yer alan Çermik’in termal, doğa ve inanç turizmi bakımından önemli bir kapasiteye sahip olduğunu belirtti.

Sıcakların bazen 40 dereceyi aştığı oluyor!

Ramazan Polat, ülkede bunaltıcı sıcakların yaşandığını, sıcaklığın zaman zaman 40 dereceyi aştığını dile getirerek, vatandaşları Çermik’e davet ederek, burada serinlemeleri tavsiyesinde bulunduklarını ifade etti.

Yaşanan sıcaklarla beraber Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin’den insanların Çermik ilçesine akın etmeye başladığını ifade eden Ramazan Polat, bunun sevindiren bir gelişme olduğunu, ziyaretçilerin gelip, ilçede mutlu ve huzurlu zaman geçirmesini istediklerini anlattı.

Kaymakam Ramazan Polat, ilçede son günlerde gurbetçi yoğunluğunun da yaşandığına işaret ederek, gurbetçilerin de ilçeye değer kattığını ve şu anda da ilçeye akın ettikleri zamanlarda olduklarını vurguladı.

Sinek Çayı’nda işletmeci Nebi Karamehmetoğlu da yaz tatili ve sıcakların etkisiyle Diyarbakır dışından gelenler ile izinlerini memleketlerinde geçiren gurbetçileri ağırladıklarını söyledi.

İşletmeci Nebi Karamehmetoğlu, bölgede hava sıcaklığının 40-45 dereceyi bulduğunu, Sinek Çayı’nda ise sıcaklığın 30 derecenin altında olduğunu ifade etti.

Gurbetçilerden biri olan Burak Altunbaş, bölgenin çok sıcak olduğunu, serinlemek için her gün Sinek Çayı’na geldiklerini belirterek, buranın doğasının ve suyunun ferahlatıcı bir etkisinin olduğunu, mükemmel bir ortam, hatta adeta doğal bir hazine olduğunu belirtti.

Sema Altunbaş ise Almanya’da doğup büyüdüğünü, ilk defa Diyarbakır’a geldiğini ifade ederek, çok beğendiğini artık yaz tatillerini burada geçirmek istediğini söyledi.

Herkese bu doğal güzelliği görmelerini öneren Sema Altunbaş, sıcağa alışık olmadıkları için sık sık geldiklerini ve özellikle buranın suyunun çok güzel 0lduğunu vurguladı.

About iga

Check Also

1 Buçuk Milyonla Kayıplara Karıştı

Diyarbakır Son Dakika Haberleri –  7 Ay Önce Başladığı İşte Güven Kazanıp 1 Buçuk Milyon …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.