Home / Diyarbakır Son Dakika Haberleri / Diyarbakır Teknoloji Haberleri

Diyarbakır Teknoloji Haberleri

Diyarbakır Teknoloji Haberleri – Erganili yazılımcılar, geliştirdikleri program ile Microsoft’a rakip oldular!

Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde yazılımcılar, milli ve yerli imkanlarla video ve ses dosyalarını 119 dilde metne çevirme özelliğine sahip bir program geliştirdi. ‘Blue Scribe’ adı verilen programla, bulut özelliği sayesinde bilgisayarın dışında telefon ve tabletlerde de kullanılabilen yazılımla 4 adımda ses ve görüntü dosyaları metne çevriliyor. Bu program yardımı ile kurumsal çözümlere katkıda bulunulması hedefleniyor.

MİCROSOFTUN BAŞARAMADIĞINI BAŞARDILAR

Bilişim firmasının Genel Koordinatörü Ali Can, benzer programı Microsoft’un yüzde 40 hata payı ile ancak geliştirebildiğini, kendilerinin ise yüzde 2’lik bir hata payı ile bu programı geliştirmeyi başardıklarını vurguladı. Bunu yerli bir zeka ile geliştirdiklerini anlatan Ali Can, kurumsal sorunların çözümlerine katkı sağlamak amacı ile geliştirdikleri programın, dünyadaki 119 dili desteklediğini ifade etti. Bu program, ses ve video dosyalarını 4 aşamada metne çeviriyor. Bu programı geliştirirken vatana ve millete katkı sağlama amacı güttüklerini ifade eden Ali Can, bu tarz programlar sayesinde geleceğin teknoloji arenasında Türkiye’nin de yer alacağına vurgu yaptı.

BİLİŞİM ALANINDA TÜRKİYEYİ DÜNYAYA TANITACAK

25 yıldır bilişim sektöründe hizmet verdiklerini ifade eden Ali Can, sektörleri araştırırken bu boşluğu fark ettiklerini ve Türk yazılımcılarla zeka egzersizi sonucunda bu programı geliştirmeyi başardıklarını ifade etti. Bu program sayesinde Türkiye’yi bilişim alanında dünyaya tanıtabilecek bir başarıyı yakaladıklarını dile getiren Ali Can, daha önce çeşitli kurumsal alanlarda çözüm amaçlı geliştirdikleri teknolojilerin deneyimlerinden de yararlanarak bu programı hayata geçirdiklerini, Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde geliştirilmiş olan bu “Blue Scribe” programın algoritmasının ülkemize ve coğrafyamıza özel olmadığını, bütün dünyaya hitap ettiğini ve bu sayede ülkemizi bilişim alanında dünyaya tanıtabileceğini ifade etti.

About iga

Check Also

1 Buçuk Milyonla Kayıplara Karıştı

Diyarbakır Son Dakika Haberleri –  7 Ay Önce Başladığı İşte Güven Kazanıp 1 Buçuk Milyon …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.